Magyar Juhászok Szövetségesek Oldala
Leggfejletteb Juhálomány

MENÜ

A minőségi tenyész- és vágóállat előállítás elsődleges biztosítéka a jó minőségű és nagy genetikai értékű tenyészkos -és bak. Ezért javasoljuk, hogy minden juh- és kecsketartó időben szerezze be az állományához szükséges apaállatokat, mellyel biztonságosan növelni lehet a tenyésztési színvonalat és a termelés gazdaságosságát.


Tenyészkos-, és tenyészbak-piaci körkép - 2009.-1742

Az anyaállat támogatások ellenőrzése során figyelmet fordítanak az előírt szakszerű apaállat-használat betartására. Az Állattenyésztési törvény előírásai szerint minden tenyésztőnek gondoskodnia kell a szakszerű apaállatról, azaz minden juhtartó állományában megfelelő számú, származási igazolással vagy törzskönyvi kivonattal rendelkező tenyészkosnak kell lenni.

A Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség ezzel kapcsolatos irányelveit vette alapul az ellenőrzések során a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal és az Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal:

Természetes fedeztetés és évenkénti egyszeri elletés esetén 50 anyajuhonként egy – származási okmánnyal rendelkező – fedezőképes tenyészkosnak kell lenni a tenyészetben.
Természetes fedeztetés és osztott vagy sűrített elletés esetén (amennyiben az állománynyilvántartóból ellenőrizhető) 75 anyajuhonként egy – származási okmánnyal rendelkező – fedezőképes tenyészkosnak kell lenni a tenyészetben.
Mesterséges termékenyítés esetén – amennyiben szakmai és technikai feltételek adottak – 150 anyajuhonként egy – származási okmánnyal rendelkező – fedezőképes tenyészkosnak kell lenni a tenyészetben.

Minden évben az igazolás kiadása előtt az instruktor köteles ellenőrizni e tenyészkosok jelölését (tetoválását + krotáliázását), származási okmányát, fogazatát és kondícióját, és csak a megfelelő fejlettségű, kondíciójú, fenotípusú, egészséges, fedezőképes tenyészkost veheti figyelembe a szakszerű apaállat megállapítása során.

A 200 feletti (anyajuh + év feletti jerke) tenyészetek esetében 25-33%-ot nem haladhatja meg az év alatti növendékkosok száma, a többi tenyészkosnak év feletti, fedezőképes apaállatnak kell lennie.

( pl. 200 anyajuh esetében 3 felnőtt kos + 1 növendékkos , illetve sűrített elletés esetén 2 felnőtt kos + 1 növendékkos

500 anyajuh esetében 8 felnőtt kos + 2 növendékkos,      illetve sűrített elletés esetén 5 felnőtt kos + 2 növendékkos

1000 anyajuh esetében 15 felnőtt kos + 5 növendékkos, illetve sűrített elletés esetén 9 felnőtt kos + 4 növendékkos

egyéb esetben a kerekítés szabályai érvényesek)

Ha több tenyésztő használ közösen tenyészkos(oka)t, erről hitelt érdemlő dokumentumot, szerződést kell bemutatni, melyből kitűnik, hogy hányan, mekkora létszámra használják az apaállato(ka)t. Ez esetben is az összlétszámra vonatkozóan eleget kell tenni a fenti feltételeknek

Kislétszámú (200 alatti anya és év feletti jerke) tenyészetek esetén is hasonlóan kell eljárni, de a növendékkost csak abban az esetben lehet figyelembe venni, ha a tenyészetben várható termékenyítési időszakra betölti az éves kort és fejlettsége, kondíciója, egészségügyi állapota nem befolyásolja (akadályozza) a fedezőképességét. A létszám meghatározásnál mindig az állomány-nyilvántartó adatait és a számítógépes nyilvántartást kell alapul venni.

Kérjük, hogy a törvénynek megfelelően és a szakmai irányelvek figyelembe vételével mindenki gondoskodjon az apaállat beszerzésről, pótlásról. Most van az idei apaállat minősítések fő időszaka, hiszen a juhtenyésztésben tavasszal kerül sor az éves kori tenyészállat minősítések döntő többségére. A támogatások igénybevételéhez továbbra is alapvető követelmény az állomány nyilvántartása és jelölése mellett a szakszerű apaállat használat, ezért célszerű idejében megtenni a szükséges lépéseket.

A tenyészkosok és -bakok beszerzésének megkönnyítése érdekében ezúton is tájékoztatjuk az érdekelteket a hazai vásárlási lehetőségekről, fajtánként közöljük azoknak a tenyésztőknek az elérhetőségét, akiknél van eladó illetve nevelés alatt álló növendék- vagy tenyészkos. A kiváló minőségű, nagy genetikai értékű apaállat a biztosítéka a jó minőségű haszon- és tenyészállat előállításnak, valamint a hatékony és jövedelmező juhtenyésztésnek.

Az apaállat beszerzéssel kapcsolatban felvilágosítást nyújtanak a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség instruktorai illetve ügyvezetése.

Tenyésztők listája

Asztali nézet